teatterijuttu    
PELTIRUMPU Faktat Lisää


Lasit särkyvät ja hakaristiliput hulmuavat Q-teatterissa, kun ihmeellinen luonnonoikku Oskar (Outi Kavén) pistää tuulemaan. Fiikka Forsman on ohjannut vaikuttavan spektaakkelin, joka perustuu Günter Grassin klassikkoromaaniin. Mukana esityksessä on Q-teatterin näyttelijöiden parhaimmisto.
Ohjaaja Fiikka Forsman on tehnyt todellisen kulttuuriteon pureutumalla Günter Grassin huikean Peltirummun syövereihin. Seppo Parkkinen on dramatisoinut mittavan romaanin lavalla esitettäväksi. Esitys sopii erinomaisesti Töölön helmeen, hiukan dekadenttiin Q-teatteriin, jossa on aiemminkin paneuduttu 1930-40-lukujen ihmeellisiin maailmoihin. Hyvässä muistissa ovat sekä Berlin Alexanderplatz sekä Paha tahto, jonka toinen rinnakkaistarina sijoittui 30-luvun Saksaan.

Puolalais-saksalainen Grass kuuluu sodanjälkeisten kirjailijoiden merkittävimpien joukkoon. Poliittisesti aktiivinen nobel-kirjailija on tullut tunnetuksi myös vahvoista kannanotoistaan. Romaaneista mainittakoon mm. Kissa ja hiiri, sekä Kampela, mutta Peltirumpu lienee hänen kuuluisin teoksensa. Siitä on tehty myös filmisovitus.

Peltirumpu on kiehtovan hämmentävä tarina nuoresta Oskarista, joka päättää ryhtyä pikkupoikana koko elämän kestävään kapinaan aikuisten maailmaa vastaan. Hän aiheuttaa itselleen onnettomuuden, ettei enää kasvaisi. Kääpiöksi jäävän Oskarin elämän täyttää peltirummun paukuttaminen, yhteiskunnan protestointi kirkumalla, joka hajottaa lasin ja yleensä outona lintuna heiluminen. Romaani on myös mittava sukukronikka ja armoton aikalaispeili kansallissosialismin ja natsismin noususta. Sanomalehden muotoon taitetussa käsiohjelmassa on pitkä sitaatti Grassin romaanista Minun vuosisatani, joka kartoittaa Peltirummun taustoja.

Päärooliin Forsman on saanut Outi Kavénin, joka sopii tehtäväänsä erinomaisesti. Kavénin tulkitsema Oskar on peikkomainen kummajainen, jonka sisuksissa herkkyys ja anarkia risteilevät lakkaamatta. Peikkomaisen olemuksen taakse kätkeytyy kuitenkin myös hurjaa vallanhimoa, jopa seksihurjastelijaa. Rooli ei ole helppo ja Kavén on lavalla lähes koko kolme ja puolituntisen spektaakkelin. Hatun nosto hänelle.

Muutkin näyttelijät tekevät oikein hyvää työtä ja mukana on Q-teatterin ensemblen parhaimmisto. Taisto Oksanen, Pirjo Lonka, Asko Sahlman, Jukka Peltola, Sanna-Kaisa Palo, Hannu Kivioja, Annaleena Sipilä ja Sami Lanki risteilevät eri rooleissa, joskus salamavaihdoin vieden kertomusta eteenpäin.

Palo on mm. hauskasti tamperelaisittain murtava mummo ja ennen kaikkea loistava sirkustirehtööri ja klovni Bebra. Oksanen tekee hienon työn aatteeseen uskovana partiojohtajana, joka joutuu homoseksuaalisuutensa takia varsinaiseen liriin. Kivioja näyttelee traagista lelukaupan omistajaa. Sipilä tekee mainion roolin mm. kohtalokkaana Roswitana, sirkuksen selvänäkijänä. Lanki tekee notkean hahmon änkyttävästä Hytisijä-Leosta, joitakin mainioita suorituksia poimiakseni.

Jukka Kyllösen suunnittelema lavastus on niukka, mutta sitäkin jyhkeämpi. Lavaa hallitsevat erilaiset peltirummun toisinnot. Keskellä näyttämöä on valtava pyöreä metallinen lava, joka saadaan myös pyörivään liikkeeseen. Takanäyttämöllä on suunnaton heiluri, joka heilahtelee näyttelijöiden käynnistämänä ikään kuin äärilaidasta toiseen. Natsien valtaannousua kuvastavat suunnattomat hakaristiliput. Toni Lampelan tuliefektit ovat vaikuttavia ja tuovat sodan melskeen hyvin lähelle savuineen.

Koska Grassin alkuperäisteos on järkälemäinen ja sisältää monta sisäkkäistä tarinaa, ongelmaksi muodostuu väistämättä pituus ja aiheen rajaus. Mukaansa tempaavaa ensimmäistä näytöstä seuraa sirpaleinen toinen näytös ja esitykselle kertyy pituutta. Sekavaa tunnelmaa ei helpota tempo, joka välillä kiristyy äärimmilleen. Harmi, koska nyt hyvin vaikuttavassa esityksessä on n. 15 minuuttia toistoa, joka ei tuo tarinaan uutta, vaan heikentää katsojan keskittymistä olennaiseen. Peltirumpu on spektaakkelimaisuudessaan silti vaikuttavaa ja kiinnostavaa teatteria.


Martti Mäkelä
21.2.2008




Kuva: Patrik Pesonius

Günter Grass
PELTIRUMPU
SUOMENNOS: Aarno Peromies
DRAMATISOINTI: Seppo Parkkinen
SOVITUS JA OHJAUS: Fiikka Forsman
ROOLEISSA: Outi Kavén, Taisto Oksanen, Pirjo Lonka, Asko Sahlman, Jukka Peltola, Sanna-Kaisa Palo, Hannu Kivioja, Annaleena Sipilä ja Sami Lanki
LAVASTUS JA VALOSUUNNITTELU: Jukka Kyllönen
PUKUSUUNNITTELU: Reija Laine
ÄÄNISUUNNITTELU: Juha Tuisku
MASKIT: Tiina Winter
TULIEFEKTIT: Toni Lampela

Suomen kantaesitys Q-teatterissa 14.2.2008
Tiedustelut: www.q-teatteri.fi puhelin: 09-45421333

  LÄÄKÄRI VAIKKA VÄKISIN
  BARBAARIT - KAIKKI KÄSI KÄDESSÄ YHTEISEEN HAUTAAN
  ILTAA, NIMENI ON ANTON TŠEHOV
  CYRANO DE BERGERAC
  HELSINKI PRIDE 2010
  KUNINGAS JA HEVONEN
  PIKKU PIETARIN PIHA
  KUSTAAN PERILLISET
  PAKKOMIELTEENÄ MINÄ
  AGA-BOOM
  YHDESSÄ
  MYÖTÄTUNTO
  RUTTO
  ZACHE, TÄHTI JA KANERVANKUKKA
  VAIMONI ON TOISTA MAATA
  TODELLISUUDEN TUTKIMUSKESKUS
  CIRKO 2010
  KIRJA SULLE, RUUSU MULLE!
  UTOPIA
  MANNERHEIMINTIELLÄ
  DET FALSKA BARNET - VALELAPSI
  LÀ-BAS-BIENNALE
  GODHET ÄR - HYVÄ ON
  KRISTUKSEN MORSIAN
  HERAKLES

Arkisto

©lasipalatsi.fi, flammable.biz